بلاگ

تعریف پایانه های فروشگاهی و انواع آن

به زبان ساده پایانه فروشگاهی وسیله ای است که به واسطه آن فروش کالا و خدمات اشخاص ثبت و از طریق صدور صورتحساب الکترونیکی برای سازمان مالیاتی ارسال می شود.

پایانه فروشگاهی وسیله ای است که همزمان توانایی انجام ۳ کار اصلی را داشته باشد :

۱ – اتصال به درگاه های الکترونیکی پرداخت رسمی کشور

۲ – اتصال به سامانه مودیان

۳ – امکان صدور صورتحساب الکترونیکی

به عبارتی پایانه فروشگاهی سخت افزار یا نرم افزاری است که بتواند به سامانه مودیان متصل شود و اطلاعات مربوط به کلیه تراکنش ها و صورتحساب های الکترونیکی صادر شده را به آن منتقل کند. وسایلی مثل رایانه، دستگاه کارتخوان ( دستگاه پوز ) و یا سامانه های پرداخت الکترونیکی از انواع متداول پایانه فروشگاهی محسوب می‌شوند. دستگاه‌های کارتخوان بانکی یا دستگاه های کارتخوان نرم افزاری نیز از مهم ترین انواع پایانه های فروشگاهی هستند. درگاه‌های پرداخت الکترونیکی نیز به عنوان یک پایانه فروشگاهی مجازی برای آن دسته از مودیان کاربرد دارد که فروش خود را به صورت آنلاین و غیر حضوری انجام می دهند.

همچنین پایانه فروشگاهی باید امکان اتصال به سامانه مودیان را نیز داشته باشد تا کلیه اطلاعات مربوط به فعالیت مودی از طریق حافظه مالیاتی به سامانه مودیان منتقل گردد و در پرونده و سوابق مالیاتی مودی ثبت شود.

سومین ویژگی مهم پایانه‌های فروشگاهی امکان صدور صورتحساب الکترونیکی است. صورتحساب الکترونیکی صورتحسابی است که به صورت الکترونیکی و به صورت سیستمی صادر می‌شود. لازم به ذکر است که مؤدیان به وسیله پایانه فروشگاهی که دارای حافظه مالیاتی و تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری می‌باشد مبادرت به صدور صورتحساب الکترونیکی می‌نمایند.

از مهمترین نکات لازم به ذکر در خصوص پایانه های فروشگاهی این است که بانک مرکزی و حسب مورد کلیه بانک ها و ارائه دهندگان خدمات پرداخت موظف هستند مشخصات بهره ­برداران کلیه دستگاه های کارتخوان بانکی ( pos ) و پایانه‌های پرداخت الکترونیکی را به سازمان اعلام کنند. در صورت تخلف از حکم این ماده، مرتکبان به مجازات درجه شش قانون مجازات اسلامی به غیر از حبس محکوم می‌شوند.

انواع پایانه های فروشگاهی :

نرم افزارهای حسابداری مهمترین نوع پایانه های فروشگاهی رایانه ای هستند که پس از استقرار سامانه مودیان و پایانه های فروشگاهی باید قابلیت صدور صورتحساب الکترونیکی را داشته باشند در غیر این صورت کاربردی در نظام مالیاتی ندارند.

در صورتی که خریداران کالا و خدمات شما فعالان اقتصادی باشند ملزم به استفاده از نرم افزار های حسابداری به عنوان پایانه فروشگاهی خود برای صدور صورتحساب الکترونیکی استفاده کنید.

دستگاه های کارتخوان بانکی یا دستگاه های کارتخوان نرم افزاری نیز از مهم ترین انواع پایانه های فروشگاهی هستند.

تصویر دستگاه کارتخوان با کیفیت در این نوع از پایانه‌های فروشگاهی صورتحساب هایی صادر می شود که فقط اطلاعات فروشنده در آن درج شده و برای فعالان اقتصادی که خریدار آن ها نیز فعال اقتصادی هستند کاربردی ندارد.

در صورتی که فروش شما به مصرف کنندگان نهایی باشد ملزم به استفاده از دستگاه های کارتخوان به عنوان پایانه فروشگاهی خواهید بود.

درگاه های پرداخت الکترونیکی نیز به عنوان یک پایانه فروشگاهی مجازی برای آن دسته از مودیان کاربرد دارد که فروش خود را به صورت آنلاین و غیر حضوری انجام می‌دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 1 =