بلاگ

همه چیز در مورد حافظه مالیاتی و دریافت شناسه یکتا

حافظه مالیاتی چیست ؟

منظور از حافظه مالیاتی چیست ؟ این شناسه به منظور پیگیری سازمان امور مالیاتی در خصوص تمام فعالیت های مالی، تراکنش ها و … صادر می شود. با این شناسه تمام خرید و فروش ها به طور آنلاین ثبت می شود و دیگر نیازی به ارسال صورت معاملات فصلی و اظهارنامه مالیاتی ارزش افزوده به سازمان نیست.

 

حافظه مالیاتی

قبل از آنکه بگوییم حافظه مالیاتی چیست باید به این موضوع اشاره کنیم که سازمان امور مالیاتی با اهداف مختلفی از جمله جلوگیری از پولشویی، فرار مالیاتی و دزدی، سامانه مودیان را راه اندازی کرد تا تمام مشمولان مالیاتی، از طریق آن بتوانند تمام فعالیت های مالی و تراکنش های خود را انجام دهند. هر کدام از مودیان، در این سامانه یک کارپوشه اختصاصی دارند که تبادل اطلاعات میان آن ها و سازمان را تسهیل می کند. همچنین هر کدام از مودیان یک شناسه یکتای مالیاتی دارند و این شناسه توسط سازمان امور مالیاتی قابل پیگیری می باشد.

با صدور شناسه یکتای مالیاتی دیگر نیازی نیست که شما به عنوان مودی، صورت معاملات فصلی و اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده را به سازمان ارسال کنید. زیرا تمام خرید و فروش ها به طور آنلاین ثبت می شوند و این سامانه تحت نظارت دقیق سازمان می باشد. اعتبار مالیاتی شما نیز به طور آنلاین تایید می شود و در واقع میتوان گفت که کار مودیان آسان تر شده است. تنها کافیست اقدام به استفاده از نرم افزار اتصال به سامانه مودیان کنند.

شناسه یکتا حافظه مالیاتی چیست ؟

ویژگی های حافظه مالیاتی چیست ؟ این شناسه یک کد 6 رقمی است که ترکیبی از اعداد و حروف انگلیسی می باشد. این کد برای هرکدام از مودیان منحصر به فرد است که بعد از ثبت نام او در سامانه مودیان و ایجاد کارپوشه صادر می شود. این شناسه به ثبت اطلاعات موجود در فاکتورهای الکترونیکی و انتقال آن به سامانه مودیان کمک خواهد کرد.

حافظه مالیاتی همراه با سایر موارد از جمله تاریخ، یک کد کنترلی برای هر فاکتور صادر می کند که به کمک آن می توان فاکتورهای مربوط به هر مودی را تشخیص داد. توجه داشته باشید که شناسه مالیاتی نباید در اختیار سایر افراد قرار بگیرد و جزو کدهای محرمانه به شمار می آید. اگر از نرم افزارهای مالی و حسابداری استفاده می کنید باید این شناسه را در بخش مربوطه وارد کنید. اگر این شناسه را نداشته باشید نمی توانید برای مشتریان خود فاکتور یا صورتحساب صادر کنید.

نکته مهمی که در این باره وجود دارد این است که به هر کدام از اشخاص حقیقی و حقوقی یک شناسه مالیاتی تعلق می گیرد. اما اگر شما یک فرد حقوقی هستید اما دو نوع فعالیت دارید ( مثلا صادرات و واردات) می توانید برای هر کدام از فعالیت های خود یک حافظه مالیاتی مجزا دریافت کنید.

آموزش مراحل دریافت شناسه یکتای حافظه مالیاتی

اکنون که به خوبی می دانیم حافظه مالیاتی چیست و چه کاربردی دارد نوبت به این می رسد که مراحل دریافت آن را گام به گام توضیح دهیم. اگر مراحل زیر را به درستی جلو بروید قطعا می توانید به راحتی این شناسه را دریافت کنید.

  1.  به نشانی tax.gov.ir مراجعه کنید. این وب سایت به عنوان درگاه ملی خدمات مالیاتی معرفی شده است.
  2.  نام کاربری، رمز عبور و تصویر امنیتی را وارد کنید.
  3.  بعد از ورود به سامانه، از منوی سمت راست گزینه ” ورود به کارپوشه ” را کلیک کنید.
  4.  بعد از ورود به کارپوشه، مشخصات شرکت قابل رویت است. اکنون باید گزینه ” ورود به پرونده ” را انتخاب کنید.
  5.  از منوی سمت راست گزینه ” عضویت ” را کلیک کنید.
  6.  در صفحه ای که مقابل شما باز شده از سمت چپ گزینه ” دریافت شناسه های یکتای مالیاتی ” را انتخاب کنید.
  7.  در این مرحله باید نحوه ارسال صورت حساب را تعیین کنید. معمولا گزینه اول یعنی ” توسط مودی ” انتخاب می شود. اما سازمان ها و شرکت ها می توانند گزینه های دیگری را نیز انتخاب کنند.
  8.  در این مرحله باید کلید عمومی امضا حافظه مالیاتی را بارگذاری کنید و گزینه “بعدی” را انتخاب کنید. مشخصات شما نمایش داده می شود. اگر صحت آن ها را تایید می کنید باید تیک صحت مشخصات را بزنید و دکمه بعدی را انتخاب کنید.
  9.  در مرحله بعد دو بخش به شما نمایش داده می شود که شامل مشخصات حافظه مالیاتی و مشخصات پایانه های فروشگاهی است. موارد خواسته شده را وارد کنید و گزینه “بعدی” را انتخاب کنید.
  10.  در مرحله بعد نحوه ارسال صورت حساب، کدپستی، کلید عمومی و … نمایش داده می شود .اگر مشخصات مورد تایید است دکمه “بعدی” را انتخاب کنید تا شناسه حافظه مالیاتی به شما نمایش داده شود.
نحوه دریافت شناسه یکتای حافظه مالیاتی یکتا توسط مودی

تا اینجا متوجه شدیم که نحوه دریافت حافظه مالیاتی چیست ؟ اگر مودی بتواند صدور صورتحساب، رمزنگاری کردن، امضای دیجیتال و ارسال آن ها را به سامانه مودیان انجام دهد می تواند گزینه ” دریافت شناسه یکتای حافظه مالیاتی توسط مودی” را کلیک کند. همچنین مدیر عامل شرکت یا صاحب کسب و کار نیز می توانند این گزینه را برای دریافت شناسه یکتای مالیاتی انتخاب کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − سه =