بلاگ

کاربرد شناسه یکتای حافظه مالیاتی و روش غیر فعال کردن آن

کاربرد شناسه یکتای حافظه مالیاتی

کاربرد شناسه یکتا مالیاتی چیست ؟ شناسه یکتا مالیاتی به عنوان یک ابزار مهم در فرآیندهای مالیاتی شناخته می شود و از کاربردهای زیر برخوردار است:

  • شناسه یکتا بخشی از شماره مالیاتی مندرج در صورت حساب های الکترونیکی به شمار می رود.
  • سازمان امور مالیاتی روش های مختلفی برای پایش اطلاعات اشخاص حقیقی و حقوقی دارد که یکی از آن ها شناسه یکتا مالیاتی می باشد. این اطلاعات می تواند شامل میزان مالیات های پرداختی، معافیت ها و بخشودگی های مالیاتی، درآمد و … باشد که در سامانه های مالیاتی ذخیره می شوند.
  • هنگامی که سازمان امور مالیاتی بتواند پایش اطلاعات را به درستی انجام دهد قطعا مانیتورینگ دقیق تری خواهد داشت و به دنبال آن، شناسایی تخلفات مالیاتی و پیشگیری از آن ها نیز بهتر صورت می پذیرد.
  • شناسه یکتا مالیاتی به عنوان یک ابزار ارتباطی میان مودیان و سازمان امور مالیاتی در نظر گرفته می شود. این ارتباط به صورت الکترونیکی و از طریق سامانه مودیان است. در این حالت است که دقت و سرعت در انجام امور مالیاتی افزایش پیدا می کند.

به طور کلی اگر بخواهیم به شکل خلاصه بگوییم که کاربرد شناسه یکتا مالیاتی چیست ؟ باید بگوییم که فرآیندهای مالیاتی کشور را تسهیل کرده و گام مهمی در ایجاد ارتباط میان مودیان و سازمان امور مالیاتی به شمار می رود.

روش غیر فعال کردن حافظه مالیاتی

برای غیر فعال کردن شناسه مالیاتی مراحل زیر را با دقت انجام دهید:

  • وارد سامانه مودیان شوید.
  • پرونده مالیاتی که مرتبط با شناسه یکتا می باشد را انتخاب کنید.
  • بعد از باز شدن پرونده مالیاتی، گزینه ای تحت عنوان غیرفعال سازی وجود دارد. آن را انتخاب کنید تا غیرفعال سازی با موفقیت انجام شود. گاهی اوقات این گزینه شبیه به (ضربدر) نمایش داده می شود.
  • بعد از انتخاب گزینه غیرفعال سازی باید آن را تایید کنید.

چند نکته مهم راجع به غیرفعال سازی شناسه یکتا مالیاتی وجود دارد:

  1.  اگر این شناسه توسط شرکت معتمد پشتیبانی شده است باید غیرفعال سازی را نیز از طریق شرکت انجام دهید.
  2.  هنگامی که شناسه حافظه مالیاتی را غیرفعال می کنید، ابزار پرداختی متصل به آن، به یک شناسه یکتای دیگر وصل می شود تا فعال باقی بماند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × سه =